Leergang

€ 0,-

De griffier in positie: ontwikkel je competenties - alleen als Incompany


  • Leer de theoretische kant en ontwikkel vaardigheden door te oefenen met een trainingsacteur in een veilige omgeving;
  • Focus op de strategische onderdelen van het griffiers vak aan de hand van de competenties van de griffier;
  • Oefen met het adviseren en opereren in de bestuurlijke driehoek en het presidium;
  • Bespreek dilemma’s bij het adviseren van raadsleden;
  • Leer de fijne kneepjes als leidinggevende griffier en als onderdeel van een griffieteam;
  • In deze intensieve training met begeleiding is er ruimte om ontvangen feedback meteen toe te passen.

Aanleiding

Raads- en Statengriffiers werken in het bestuurlijke krachtenveld van raad, college en burgemeester of Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten en Commissaris van de Koning. Over de theoretische inhoud van het vak worden er diverse trainingen georganiseerd. In deze leergang ligt de nadruk echter op de uitvoering van het vak in de praktijk. Op welke manier ga je als griffier een adviesgesprek in? Hoe kom je over op de ander? Hoe zorg je ervoor dat je zelf niet klem komt te zitten tussen de andere spelers in het krachtenveld, die ieder hun eigen (vaak tegenstrijdige) belangen hebben. Wat is je eigen belang en waar liggen jouw eigen grenzen?

Inhoud en resultaat

In deze leergang gaan we aan de slag met diverse praktijkvoorbeelden. Na een korte introductie gaat één van de deelnemers aan de slag als griffier in een concrete casus. De trainingsacteur en andere deelnemers zijn medespelers in het rollenspel. De feedback die wordt gegeven kan meteen worden toegepast door dezelfde casus nog een keer te oefenen. Bij het ontwikkelen van de leergang is gekeken naar de competenties van de griffier die zijn beschreven in het ambtsonderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Vereniging van griffiers. Na afloop van deze leergang ben je je als griffier veel bewuster van je eigen houding en gedrag in situaties waarin je als griffier optreedt. Je hebt handvatten ontvangen om je optreden nog effectiever te maken en je hebt de gelegenheid met die handvatten te oefenen.

Doelgroep

Raadsgriffiers en statengriffiers.

Programma

Het programma bestaat uit vier dagen. Elke deelnemer geeft tijdens een intakegesprek aan welke leerdoelen hij/zij heeft;

  • Startdag: vrijdag 3 december 2021                   van 10.00 - 16.30 uur
  • Blok 1:    donderdag  16 december 2021          van 10.00 - 20.00 uur
  •                vrijdag 17 december 2021                  van 09.00 - 16.00 uur
  • Slotdag:  donderdag 13 januari 2022                van 10.00 - 16.30 uur

 

De startdag

Aan het begin van de startdag stellen de deelnemers en de trainers zich uitgebreid voor. We staan stil bij de leerdoelen van de deelnemers.’s middags gaan we meteen aan de slag met de eerste casus. Deelnemers worden uitgenodigd om een casus aan te dragen die kan worden behandeld tijdens de volgende twee trainingsdagen.

 

Twee achtereenvolgende dagen

Tijdens de twee achtereenvolgende dagen staan de competenties van de griffier centraal. Bij de meeste competenties oefenen we actief aan de hand van meerdere casussen. De eerste dag sluiten we af met een diner. Aan het eind van de tweede dag kijken we terug op oefeningen en de casussen. Iedere deelnemer benoemt op welke wijze het geleerde in de periode na de tweedaagse in de praktijk zal worden gebracht.

 

De terugkomdag

Tijdens de terugkomdag bespreken we de ervaringen van de deelnemers in de tussenliggende periode. Er is ruimte voor intervisie en oefenen opnieuw op basis van de ervaringen van de deelnemers.

Docenten

mr. Paul van Ruitenbeek CMC
 
Paul was raadslid in de gemeente Appingedam van 2002 tot 2006 en maakte van zijn hobby zijn werk door per 2003 raadsgriffier van Winsum te worden. Daarnaast was hij actief als parttime docent bij de Hanzehogeschool in Groningen en als trainer voor (aspirant) raadsleden bij een politieke partij. Paul was griffier in de gemeente Houten tot eind 2012 en werd griffier van de herindelingsgemeente Alphen aan den Rijn in de periode 2013-2014. Vanaf 2015 was hij werkzaam als griffier bij Hilversum Mediastad en daarna was hij tot maart 2025 wethouder bij de gemeente Houten. Sinds 2009 is hij actief als trainer en docent voor collega’s uit de griffiewereld en is hij actief bij onze leergang raadsadviseur en griffiemedewerker.
 
Bekijk LinkedIn profiel
Dieuwke de Boer
Communicatieadviseur, Gemeente Alphen a/d Rijn
 
Dieuwke is jarenlang communicatieadviseur bij de griffie van de gemeente Alphen aan den Rijn geweest. Momenteel werkt zij bij de gemeente Alphen aan den Rijn als algemeen communicatieadviseur met als speciaal aandachtsgebied raadscommunicatie. Daarnaast was Dieuwke onder meer betrokken bij de interne- en externe communicatie over de herindeling van de gemeenten Alphen aan den Rijn Boskoop en Rijnwoude tot de nieuwe gemeente Alphen aan den Rijn in 2014.
theaterdocent en trainingsacteur
 
Carole van Ruitenbeek behaalde haar diploma als dramadocent in 1991 aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Als theaterdocent werkte zij tot 2017 voornamelijk in het onderwijs in Overijssel. Ze werkte als theaterdocent en coordinator tien jaar lang bij de Kunstklas Theater aan het Stedelijk Lyceum Kottenpark te Enschede. Als dramadocent werkte zij tien jaar bij de opleiding Social Work aan Saxion Hogescholen Enschede. Daarnaast regisseerde zij zo’n 55 theatervoorstellingen in het amateurtheatercircuit en speelde zij in eigen voorstellingen. Vanaf 2017 verliet zij het onderwijs en heeft nu haar eigen bedrijf, Carolevanruitenbeek.nl. Haar activiteiten bestaan uit trainingsacteren, theatercoaching, regie amateurtheater. Zij geeft ook spelcursussen bij de Schouwburg Deventer en organiseert Spelzaterdagen en Spelweekenden. Als invaller heeft ze ruime ervaring bij het spel coachen bij Kamak Hengelo, een theater voor acteurs met een verstandelijke beperking. Als theatercoach werkte zij met koorregie aan de inleving en presentatie van de Johannes Passion bij het koor Il Cocodrillo Cante in Enschede (2019) onder leiding van Jeanet Bosch. Bij koren en orkesten, waaronder het Twents Mandoline en Gitaarorkest (2022), het Borns Kleinkoor (2022) deed zij al eerder de theatrale omlijsting. Als trainingsacteur werkt zij voor verschillende acteursbureaus in het land, onder andere voor gemeenten, zorginstellingen, bedrijven en voor Pont Academy sinds 2018.
 

Materiaal

  • Digitale hand-outs en eventueel aanvullend digitaal materiaal

Studiepunten

Studiepunten en -uren

Voor deze cursus/opleiding kun je 20 studie-uren rekenen.

BP Studieuren2020

Aanmelden

Datum, Locatie en Prijs

  • € 0,-
  • Prijs op aanvraag.

Aanmelden

Referenties
Voor deze cursus zijn nog geen referenties beschikbaar.

ook interessant voor jou

Incompany

Deze cursus liever met jouw eigen team en op maat bij jou op kantoor? Dat kan! De voordelen van incompany op een rij:

  • De training is altijd maatwerk
  • Je bereikt als team hetzelfde niveau
  • Voorafgaand een vrijblijvend intakegesprek met de trainer(s)
  • Bedrijfsspecifieke situaties worden betrokken
  • Je bepaalt de data van de training

Ook interessant voor jou

Meer weten?

Heb je nog vragen of wil je deze cursus incompany volgen?

Of wil je persoonlijk studieadvies? We vertellen je graag wat de mogelijkheden zijn. Via onderstaand contactformulier kun je contact opnemen met onze klantenservice of ons salesteam. Wil je direct contact met de betreffende programmamanager? Bekijk dan de contactgegevens rechts.

Raadpleeg de Veelgestelde vragen om te zien of jouw vraag ertussen staat. Of neem contact op met de programmamanager: Ronald Koppers
Ronald Koppers
Programmamanager, Berghauser Pont Academy
 
U kunt contact opnemen met Ronald Koppers via 020 8200908 of via academy@berghauserpont.nl